Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Historia szkoły

Czcionka:

 

Pierwsza szkoła w Zalesiu stała przy stawie, w centrum wsi, obok zabudowań gospodarskich Czarnowskich i Jażdżewskich. Budynek ten został wzniesiony prawdopodobnie w 1818 roku.

W późniejszych latach istniała jeszcze jedna, druga z rzędu, szkoła, nad szosą, znajdująca się w miejscu tej istniejącej do dziś. Szkoła ta zbudowana była z drewna. Prawdopodobnie posiadała jedną klasę, gdyż z kronikarskich zapisów wynika, iż druga klasa mieściła się wówczas u Winczewskiego Franciszka. Do szkoły tej uczęszczały także dzieci z Lubni.


Obecną szkołę rozpoczęto budować wiosną 1914 roku, a jej budowę ukończono już podczas pierwszej wojny światowej, w 1917 roku. Początkowo w istniejącym do dziś obiekcie istniały dwie izby lekcyjne, zaś pozostałą część stanowiły mieszkania dla nauczycieli.

Dzięki najstarszej kronice szkolnej do naszych czasów przetrwały nazwiska nauczycieli, którzy pracowali w Zalesiu w tych odległych czasach. Byli to: nauczyciel Grabowski, nauczyciel Goebel i jego syn Konstanty oraz nauczyciel Dosch. W 1922 roku posadę nauczycielki objęła Anna Goebel, a po niej nauczycielka Las.

W roku szkolnym 1930/1931 kierownikiem szkoły został Franciszek Litwic. Stanowisko to piastował do wybuchu II wojny światowej.

Przed wybuchem wojny szkoła w Zalesiu była szkołą I-go stopnia, a ze względu na oszczędności pracował w niej tylko jeden nauczyciel.

Taka była sytuacja w momencie wybuchu drugiej wojny światowej.

Autor najstarszej kroniki, dyrektor szkoły - Antoni Molski, opisał dramatyczne losy Zalesia i jego mieszkańców podczas strasznego okresu wojny: ucieczkę przed zbliżającym się frontem, przetaczające się przez Zalesie działania wojenne i walki, terror rządów hitlerowskiego okupanta, wywłaszczanie oraz rozbieranie budynków mieszkalnych i gospodarczych. Cała wieś zamieniona została na teren ćwiczeń dla oddziałów SS.

W czasie wojny kierownikiem szkoły pozostał Franciszek Litwic. Według kroniki, podjął on współpracę z niemieckim okupantem i stał się „Herr Lehrerem” – niemieckim nauczycielem, a wkrótce sołtysem Gromady Zalesie. Dzieci z Zalesia musiały w tym czasie uczyć się po niemiecku, śpiewać niemieckie pieśni i wznosić okrzyki za pomyślność wojsk hitlerowskich.

Od 1942 roku lekcje w Zalesiu odbywały się co drugi dzień, ponieważ nauczyciel Litwic zaczął na zmianę nauczać w szkole w Lubni.

W 1944 roku, na skutek wywłaszczenia i wywiezienia mieszkańców Zalesia, a co za tym idzie, z braku dzieci, szkoła zaprzestała swej działalności, a nauczyciel Litwic przeniósł się do Małego Gliśna, zabierając ze sobą cały sprzęt szkolny – ławy, szafy, stoły.

Opuszczona szkoła zamieniona została na sztab dowódczy wojsk hitlerowskich, pod koniec wojny zorganizowano tu również niemiecki szpital polowy.

4 marca 1945 roku, wycofujący się Niemcy, bez walk opuścili Zalesie.

Po zakończeniu wojny szkoła pozostała bez wyposażenia i mebli. Była też w znacznym stopniu zdewastowana (brakowało m.in. części drzwi, okien, spustoszone zostały też szkolne budynki gospodarcze).

21 kwietnia 1945 roku kierownikiem szkoły został Antoni Molski. Także w tym dniu, pracę w Zalesiu jako drugi stały nauczyciel, rozpoczęła jego żona Melania Molska. Przy pomocy powracających do Zalesia mieszkańców, zwłaszcza stolarzy, rozpoczęto prace nad skompletowaniem potrzebnych mebli i przeprowadzono remont szkoły. Udało się też odzyskać część wyposażenia wywiezionego do Małego Gliśna.

Uroczystość otwarcia polskiej szkoły w Zalesiu odbyła się w niedzielę 20 maja 1945 roku. 21 maja 1945 roku naukę w szkole rozpoczęło 60 dzieci. Podzielono je wg wiedzy i wieku na cztery klasy, ale z powodu braku ławek nauka odbywała się początkowo w jednej izbie lekcyjnej i trwała do godziny 18.00 – tej.

Z początkiem roku szkolnego 1945/46 nauka w szkole odbywała się w dwóch salach lekcyjnych. Dodatkowa izba lekcyjna została wyremontowana w czasie ferii letnich, trwających od 20 lipca do 3 września 1945 roku. Sporządzono w tym czasie także odpowiednią liczbę ławek. W tym roku szkolnym uczniowie uczyli się już w pięciu klasach. Naukę w szkole, w tym roku szkolnym, rozpoczęło 78,  ukończyło zaś 85 dzieci. W czasie roku szkolnego dotarło do szkoły 7 uczniów: do klasy II – czworo, do klasy III – jeden, do klasy IV – dwoje.

24 lipca 1946 roku, pismem Wojska Polskiego, przydzielono szkole poniemiecki barak, bez opłaty za użytkowanie, który po wyremontowaniu służył jako świetlica szkolna, sala do przedstawień teatralnych, hala gimnastyczna oraz na inne cele; np. zebrania wiejskie. Barak ten miał dla ówczesnego życia szkolnego i kulturalno – oświatowego ogromne znaczenie. Posadowiony został na terenie gromadzkim, obok obory rolnika Bolesława Platy.

3 września 1946 roku rozpoczął się rok szkolny 1946/47. Z początkiem roku szkolnego było w tutejszej szkole sześć klas. Uczyło, jak w poprzednim roku, dwóch nauczycieli. Stan liczebny dzieci na początku roku szkolnego – 95, na zakończenie roku szkolnego - 88.

W roku szkolnym 1947/48 108 uczniów rozpoczęło naukę a szkole przyznano trzeci etat nauczycielski i utworzono siódmą klasę. Pracę rozpoczęła tu wówczas Anna Prądzinska. W związku z tym wyłoniła się potrzeba utworzenia trzeciej izby szkolnej. Postanowiono takową utworzyć z dwóch pokoi drugiego nauczyciela na poddaszu. Uruchomiono ją z dniem 3 listopada 1947 roku. Początkowo brak tam było ławek. Dopiero w grudniu, z Kuratorium Okręgu Szkolnego Pomorskiego, szkoła otrzymała 12 dwumiejscowych ław.

Rok szkolny 1948/49 był wyjątkowy dla szkoły w Zalesiu. Do szkoły uczęszczało 107 uczniów. Do siódmej klasy uczęszczały także dzieci z Lubni. 24 grudnia 1948 roku zabłysło w szkole i w całej wsi światło elektryczne. Od tego momentu w szkole odbywają się kursy wieczorowe.  W okresie zimowym  otwierano szkołę dla pracujących, by mogli zdobywać wiedzę na poziomie klasy siódmej i odbyć kurs języka rosyjskiego.

W roku szkolnym 1949/50 uczęszczało do szkoły 103 dzieci. Nauczycielkę Annę Prądzinską zastąpiła Antonina Dysarz.

Z dniem 1 grudnia 1949 roku utworzono w Zalesiu filię Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”. Odtąd mieszkańcy Zalesia mogli zaopatrywać się w różne towary na miejscu.

18 sierpnia 1950 roku w Zalesiu odezwały się głośniki radia, a fale eteru przynosiły odtąd wiadomości oświatowo-kulturalne z Polski i informacje z całego świata. Przy radiofonii pracowali praktykanci ze szkoły  elektryczno – technicznej z Poznania, a druty przewodowe ciągnięto od radiowęzła Brusy.

W roku szkolnym 1950/51 uczyło się w szkole 100 uczniów. Uczyło nadal trzech nauczycieli.

Rok szkolny 1951/52 – do szkoły uczęszczało 108 uczniów. Frekwencja obecności w szkole wyniosła 96,13 %. Na zakończenie roku szkolnego dla klasy siódmej, po raz pierwszy w powojennej historii, przeprowadzono egzamin; pisemny: z języka polskiego i matematyki oraz ustny: z języka polskiego, matematyki oraz nauki o Polsce i o świecie współczesnym. Spośród 23 uczniów klasy siódmej, 20 ukończyło klasę siódmą, 3 zaś dopuszczono do egzaminu poprawkowego i zdało go we wrześniu 1952 roku. Nauczycielkę Antoninę Dysarz zastąpił Henryk Przybyliński, a następnie, w miejsce ostatniego przybył Dzięcielski Edward.

Rok szkolny 1952/53 dzieci rozpoczęły już naukę w wyższym stopniu organizacyjnym szkoły. Wydział Oświaty w Chojnicach mianował do szkoły w Zalesiu czwartego nauczyciela – Władysławę Mondrą. Odtąd nie było łączonych klas, za wyjątkiem wychowania fizycznego i śpiewu! Z pokoju nauczyciela, po remoncie pieca kaflowego, szkoła otrzymała czwartą izbę lekcyjną. Do szkoły uczęszczało 100 uczniów.

Rok szkolny 1953/54 ukończyło 91 uczniów. Nauczyciel Edward Dzięcielski został powołany do służby wojskowej. W jego miejsce trafił do Zalesia Jan Klamann. Nauczycielka Mondra Władysława została przesiedlona. Jej miejsce zajęła Teresa Pawlak.

Z dniem 1 grudnia 1954 roku uległ zmianie ustrój administracyjny gminy Brusy. Gmina została podzielona na 6 gromad: Gromada Brusy ( Brusy i Żabno), Gromada Kosobudy ( Kosobudy, Gliśno, Huta), Gromada Męcikał (Męcikał, Czarniż, Giełdon), Gromada Czyczkowy (Czyczkowy, Czarnowo), Gromada Małe Chełmy (Małe Chełmy, Wielki Chełmy, Czapiewice), Gromada Lubnia (Lubnia Zalesie, Lamk). W związku z tym 5 grudnia 1955 roku odbyły się wybory do Rad Gromadzkich. Wybory przeprowadzał uprzednio wybrany Komitet Frontu Narodowego. Przewodniczącym Gromadzkiego Komitetu Frontu Narodowego został  wybrany kierownik szkoły Antoni Molski. Został on także jednym z ośmiu radnych, przypadających na Zalesie. Oprócz niego do Gromadzkiej Rady weszli: Bronka Alojzy, Kopiszka Maksymilian, Czapiewski Bronisław, Durajewska Emilia, Winczewski Franciszek, Kloskowski Władysław, Wielewski Bernard. Siedziba Gromadzkiej Rady Narodowej mieściła się na dworcu PKP Lubnia, w budynku Turowskiego.

8 maja 1955 roku odbyło się w Zalesiu uroczyste otwarcie miejscowej świetlicy. Rada świetlicowa jej kierownictwo powierzyła  kierownikowi szkoły Antoniemu Molskiemu.

Rok szkolny 1954/55 ukończyło 84 uczniów. Uczyło czterech nauczycieli: Antoni Molski, Melania Molska, Zofia Piesik, Bogdan Wilmowicz – tragicznie zmarły w szkolnym mieszkaniu wskutek zaczadzenia w nocy z dnia 6 na 7 listopada 1954 roku. W jego miejsce nauczał w szkole Jan Stopa.

19 lutego 1956 roku założono w Zalesiu spółdzielnię produkcyjną „Las”, do której przystąpiło 20 rolników i nierolników, a areał ziemi włączony do wspólnej uprawy wynosił 200 ha. Rozwiązano ją już rok później, a w jej miejsce w lutym 1957 roku utworzono Kółko Rolnicze. Wieś się rozwijała, powstawały nowe domy mieszkalne i zabudowania gospodarskie. Mieszkańców przybywało. Pracowali nie tylko na roli, ale też znajdowali zatrudnienie w lesie, w Przetwórni Las i tuczarni, w przedsiębiorstwie przemysłu terenowego – drzewnego w Brusach oraz w PKP.

Ochotnicza Straż Pożarna w Zalesiu, od zakończenia II wojny światowej, nie miała remizy dla sprzętu pożarniczego. Nie było gdzie pomieścić, przydzielonej po wojnie, sikawki pożarniczej. Po usilnych staraniach Zarządu OSP w Zalesiu, straż pożarna otrzymała z Zarządu Powiatowego OSP w Chojnicach zgodę na budowę remizy. I tak, w lipcu 1958 roku, po zwiezieniu materiałów budowlanych, przy pomocy strażaków, przystąpiono do budowy remizy!

W roku szkolnym 1957/58 uczęszczało do szkoły 88 uczniów.

23 maja 1959 roku odbyła się w Zalesiu, po raz pierwszy po II wojnie światowej, rejonowa konferencja pedagogiczna nauczycieli rejonu konferencyjnego Leśno z udziałem 22 nauczycieli oraz przedstawiciela z Inspektoratu Oświaty i Zarządu Powiatowego ZNP.

29 maja 1958 roku dzieci ze szkoły w Zalesiu wzięły udział w pierwszym Powiatowym Pokazie Festiwalu Pieśni, Muzyki i Tańca w Chojnicach!

W roku szkolnym 1960/61 uczęszczało do szkoły 102 dzieci. Nauczycielkę Melanię Molską, odchodzącą na emeryturę, zastąpił syn Henryk Molski.

Wieś piękniała. W lipcu 1960 roku, pracą społeczną mieszkańców, przełożono i poszerzono w Zalesiu bruk od szosy do Męcikalskiego Józefa. Po obu stronach włożono krawężniki i wybudowano chodniki. „ (…) Potrzeba byłaby, aby przez całą wioskę ułożono chodniki, ponieważ droga przez wieś w czasie deszczów jest naniesiona błotem i piesze przejście jest utrudnione.”

Z początkiem roku 1962, w ramach komasacji Gromad, nastąpił nowy podział administracyjny Powiatu Chojnickiego. Zlikwidowano Gromadę Lubnia, a wieś Zalesie, za zgodą mieszkańców, przydzielono do Gromady Brusy – Północ.

Rok szkolny 1962/63. Uczy się w szkole 109 uczniów. Ze względu na okoliczność planów utworzenia w Zalesiu ośmioklasowej szkoły Wydział Oświaty i Kultury przydzielił piątego nauczyciela w osobie Ireny Piekarskiej.

1 maja 1964 roku otwarto, nowo pobudowany, sklep. Jego budowę sfinansowano z funduszy inwestycyjnych Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Brusach.

W roku szkolnym 1965/66 do szkoły chodziło 107 dzieci.

W roku 1966 pobudowany został murowany przystanek dla autobusów. Przez Zalesie codziennie przejeżdżało 14 autobusów: 8 autobusów w kierunku Chojnic (z Kościerzyny) i 6 autokarów od Chojnic. Jeździły o różnych porach dnia.

Z początkiem roku szkolnego 1966/67 wprowadza się w życie klasę ósmą. W związku z tym klasa siódma nie ukończyła szkoły, lecz otrzymała promocję do klasy ósmej. W szkole w Zalesiu uczy  sześciu nauczycieli.

Od roku szkolnego 1969/70 szkoła otrzymała opiekuna. Jest nim Spółdzielcza Hurtownia Międzypowiatowa „Samopomoc Chłopska” z Chojnic. Pomagała wyróżniającym się uczniom, organizując wycieczki w ciekawe miejsca, oraz przygotowywała materiały, pomocne w pracach ręcznych w szkole.

W lipcu 1970 roku zbudowano we wsi (lewa strona) chodnik. Koszty pokryła Gromadzka Rada Narodowa Brusy, a robociznę niefachową wykonali, w czynie społecznym, mieszkańcy wsi. Dzięki temu zwiększyło się bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły! W 1971 roku pobudowano chodnik od szkoły do ulicy we wsi (około 130 m). Była to inicjatywa rodzicielskich trójek klasowych.

W roku szkolnym 1972/73 uczęszczało do szkoły 132 uczniów.

1 stycznia 1973 roku nastąpiła kolejna administracyjna reorganizacja kraju. W miejsce Gromadzkich Rad Narodowych: Brusy i Leśno, powstał w naszej gminie Urząd Gminy w Brusach. Naczelnikiem Gminy został Szulc Józef. W ślad za tymi zmianami szkoła w Brusach otrzymała miano szkoły gminnej. Dyrektorem gminnym został Mirosław Szczukowski. Z tym dniem wszystkie szkoły z terenu gminy podlegały bezpośrednio Szkole Gminnej w Brusach.

Rok szkolny 1974/75 ukończyło 124 uczniów. Dobre rezultaty dawała współpraca szkoły z rodzicami uczniów. To przy pomocy rodziców urządzono boisko do gier sportowych, skocznię, boisko do piłki siatkowej. Ogrodzenie terenu szkoły, z materiałów zakupionych przez władze gminne, rodzice zbudowali własnymi siłami. Ogółem w latach 1969 – 1976 rodzice wnieśli wkład pracy społecznej dla szkoły, którego wartość przekroczyła 140 tys. zł.

Rok szkolny 1975/76 rozpoczęło naukę w szkole 114 uczniów. Ze względu na zmniejszoną liczbę dzieci i brak kadry nauczycielskiej, rozpoczęto naukę w klasach łączonych: I/II, III/IV, V/VI. Klasy VII i VIII – osobno. Naucza tylko trzech nauczycieli: Henryk Molski, Natasza Orzłowska, Teresa Jurewicz.

W roku szkolnym 1976/77 rozpoczyna naukę w szkole 15 uczniów. Stan ogólny dzieci – 111. W szkole pracuje już pięciu nauczycieli. Doszli: Karolina Megger i Emilia Molska.

12 września 1976 roku zmarł emerytowany, długoletni kierownik szkoły, Antoni Molski.

Zima stulecia 1978/79 – dzieci ze szkoły pomagały ręcznie odśnieżać drogę do Brus, gdyż ciężki sprzęt SKR grzązł w zaspach! Przez 3 dni odśnieżono 3 km szosy… Zaczęło działać zaopatrzenie!

Rok szkolny 1980/81 rozpoczął się 20 sierpnia 1980 roku. Do klasy pierwszej przyjęto 11 uczniów. Stan dzieci w szkole – 84.

13 grudnia 1981 roku wprowadzony został w Polsce stan wojenny. Nauka w szkole w Zalesiu odbywała się własnym rytmem. Nauczyciele i uczniowie, rozumiejąc powagę sytuacji, ze zwiększonym wysiłkiem wywiązywali się ze swych obowiązków.

W okresie ferii letnich, poprzedzających rok szkolny 1983/84, po 67 latach, przeprowadzony został remont szkoły. Wykonano nową elewację budynku szkolnego, położone zostały nowe chodniki betonowe wokół gmachu szkoły i budynku gospodarczego. W szkole uczy się nadal 84 uczniów.

W 1984 roku rozpoczął działalność na terenie gminy Inspektorat Oświaty i Wychowania. Inspektorem został Zdzisław Łasicki.

W dniu 13 października 1985 roku odbyły się wybory do Sejmu PRL. W szkole mieścił się lokal wyborczy, a zalescy harcerze pełnili wartę honorową przed lokalem wyborczym i przekazywali wyborcom karty informacyjne o pozycji na liście wyborców.

1 maja 1986 roku, w związku z obchodami Święta Pracy, zespół uczniów naszej szkoły pod kierunkiem Emilii Molskiej przygotował gminną akademię, wystawianą na scenie GOSiR w Brusach. Był to ogromny wysiłek!   

30 maja 1986 roku  odbyła się w szkole  uroczystość związana z objęciem patronatu nad szkołą w Zalesiu przez Spółdzielnię Kółek Rolniczych z Brus.  W uroczystości uczestniczyli: naczelnik Gminy – Waldemar Bruski, Przewodniczący Gromadzkiej Rady Narodowej w Brusach – Henryk Narloch, Inspektor Oświaty i Wychowania – Zdzisław Łasicki, Dyrektor Spółdzielni Kółek Rolniczych – Henryk Megier, Zastępca Dyrektora SKR – Józef Łangowski, Przewodniczący Rady Zakładowej Związków Zawodowych SKR – Kazimierz Pałbicki, Przewodnicząca Komitetu Rodzicielskiego przy szkole – Stefania Kosiedowska. Zakład fundował nagrody dla wzorowych uczniów oraz wspomagał finansowo wycieczki szkolne. W dniu 1 czerwca 1988 roku, w Dzień Dziecka, ufundował dla szkoły kolorowy telewizor!!!

W 1987 roku, w Dzień Edukacji Narodowej, po raz pierwszy, na mocy Zarządzenia Ministra Oświaty i Wychowania dotyczącym przyznawania nagród przez dyrektorów szkół, przyznane zostały przez dyrektora szkoły nagrody pieniężne dla nauczycieli. Wyróżnione zostały: Maria Bruska, Gabriela Kloske, Dorota Czaplewska.

1 stycznia 1988 roku – nadanie praw miejskich wsi Brusy. Uroczysta sesja Gminnej Rady Narodowej odbyła się 12 lutego 1988 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Brusach.

Rok szkolny 1988/89 – 93 uczniów. 1989/90 – 91 uczniów. 1990/91 – 95 uczniów. 1991/92 – 95 uczniów. 1992/93 – 96 uczniów. Rok szkolny 1993/94 – 104 uczniów.

13 października 1992 roku nastąpiło uroczyste przekazanie do użytku szkole pomieszczeń Wiejskiego Domu Kultury. Odtąd klasy I – III uczyły się w przestronnych, jasnych klasach, na parterze.

W dniach 18-19 maja 1993 r. odbywała się w szkole akcja strajkowa. W związku z tym zawieszone zostały zajęcia dydaktyczno – wychowawcze, a zajęcia opiekuńcze odbywały się w godzinach 9.00 – 12.00. Przyczynami strajku były pogarszające się warunki ekonomiczne w szkolnictwie oraz zmiana polityki oświatowej. Strajk ogłoszony został przez Centralę związków Zawodowych  - NSZZ Solidarność i ZG ZNP. W strajku uczestniczyło 8 nauczycieli.

 

Szkoła po reformie oświatowej z 1999 roku… szkoła dziś…

Rok szkolny 1999/2000. Uchwałą Nr 44/99 Rady Miejskiej w Brusach z dnia 25 lutego 1999 roku, z dniem 1 września 1999 roku Szkoła Podstawowa w Zalesiu o strukturze organizacyjnej klas I – VIII została przekształcona  w  sześcioletnią szkołę podstawową o strukturze organizacyjnej klas I – VI. Dyrektorem w wyniku konkursu została Mariola Daniłko – dotychczasowa nauczycielka biologii. W tym roku uczęszczało do szkoły 82 uczniów. W letnie wakacje, wspólnie z rodzicami przystosowano kuchnię na potrzeby szkoły, w której uczniowie odbywają część zajęć z techniki. Meble do kuchni ufundowała firma „Spar – meble”. 19 lutego 2000 roku pożegnano dotychczasowego dyrektora szkoły - Henryka Molskiego i jego małżonkę Emilię Molską – odchodzących na emeryturę.

 

Rok szkolny 2000/2001. Dyrektorem szkoły została Bożena Rolbiecka, wyłoniona w konkursie po rezygnacji Marioli Daniłko. 20 kwietnia 2001 roku po raz pierwszy uczniowie szkoły wzięli udział w konkursie „Rodno Mowa” organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury im. J. Karnowskiego w Brusach. 16 czerwca 2001 roku Firma „DIM” przekazała szkole komputer i drukarkę, które zostały wykorzystane na lekcjach informatyki. Tego dnia, na zabawie charytatywnej zorganizowanej przez Radę Rodziców przy SP w Zalesiu, zebrano także fundusze na budowę łazienek w budynku szkoły.

W tym roku szkolnym progi szkoły opuściło 9 uczennic.

 

Rok szkolny 2001/2002.  Uczniowie brali udział w konkursie gazety „Dziennik Bałtycki” pn.: „Listy do Św. Mikołaja”. I miejsce zdobyła Weronika z klasy IV listem: „ Kochany Święty Mikołaju! Moim marzeniem jest, by dostać radiomagnetofon, chociaż używany, i kasetę „Ich Troje”. Dla mnie i dla moich dwóch sióstr po 1 „Grześku”. Progi szkoły opuściło 7 uczniów.

 

Rok szkolny 2002/2003.  Do szkoły uczęszczało 59 uczniów, a progi szkoły opuściło 12 dzieci.

 

Rok szkolny 2003/2004. 1 września 2003 roku przywitał uczniów niespodzianką. W czasie wakacji  trwał remont. W szkole pojawiły się nowe okna i wymieniono pokrycie dachowe. Starą, popękaną dachówkę – wymieniono na nową. Przy okazji udrożniono i wyremontowano przewody kominowe. Koszt remontu wyniósł około 50 tys. zł i pochodził z budżetu gminy Brusy. Część okien zasponsorowała firma” Sebastian Pepliński -Technika Okienna”. Szkołę ukończyło 16 dzieci.

Rok szkolny 2004/2005. Do szkoły uczęszczało 84 uczniów, absolwentów było 11-tu. W tym roku, dzięki sponsorom udało się przeprowadzić remont podłogi w sali na I piętrze. Deski dębowe przywędrowały z firmy FLOORS, a stolarz Grzegorz Śledź Mariusz Przytarski za darmo je założyli. Zmodernizowane zostało także boisko szkolne – to także dzięki sponsorom udało się zdobyć żwir niezbędny do położenia polbruku.

Rok szkolny 2005/2006.  W tym roku szkolnym uczyło się w szkole 86 dzieci. 7 lutego 2006 roku w Gminnym Turnieju Tenisa Stołowego w Leśnie szkoła zdobyła, wśród kategorii dziewcząt szkół podstawowych, trzy pierwsze miejsca, a 30 marca 2006 roku w Gimnazjum w Brusach szkoła zajęła II miejsce w turnieju wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego! 29 marca 2006 roku dwie uczennice zostały mistrzyniami ortografii w konkursie pn.: „Z Ortografią za Pan Brat”, organizowanym przez Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Brusach, a jedna uczennica uzyskała II miejsce, a dwie zostały wyróżnione  w VI Konkursie Humanistyczno – Przyrodniczym „Ortografia w przyrodzie” organizowanym przez Park Narodowy „Bory Tucholskie”. Naukę w szkole ukończyło 10 uczniów.

Rok szkolny 2006/2007. Do szkoły uczęszczało 78 dzieci, a opuściło mury szkoły 9 uczniów. Kolejny sponsor pojawił się w szkole! Dieter Schors – dzierżawca bruskiego hotelu przekazał uczniom podręczniki i słowniki do nauki języka niemieckiego. Dzieci otrzymały także zabawki, gry planszowe i instrumenty muzyczne! 22 marca 2007 roku w Gminazjum w Brusach szkoła zajęła III miejsce w Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego!

Rok szkolny 2007/2008. W szkole uczyło się 70 uczniów. Szkołę ukończyło 8 dzieci. W listopadzie 2007 roku w szkole wybudowano centralne ogrzewanie! W 2008 roku wykonano generalny remont wnętrza szkoły, polegający na: wymianie instalacji elektrycznej wraz głównym przyłączem, modernizacji instalacji wod.-kan., ociepleniu poddasza, wykonaniu podłóg, wymianie drzwi zewnętrznych i wewnętrznych, montażu okien dachowych, ułożeniu płytek ceramicznych podłogowych i ściennych, montażu sufitów i ścian gipsowych, malowaniu pomieszczeń. Wykonana została także termomodernizacja budynku szkoły. Docieplenie budynku niewątpliwie obniżyło zużycie opału, a nowa elewacja poprawiła estetykę całego terenu szkolnego. Dokonano również rozbiórki budynku gospodarczego oraz uporządkowano teren wokół szkoły! Łączny koszt wykonanych prac, sfinansowany z budżetu Gminy Brusy, wyniósł około 245 tys. zł.

Rok szkolny 2008/2009.  W tym roku do szkoły uczęszczało 69 uczniów. Absolwentów zaś przybyło w liczbie 11.

Rok szkolny 2009/2010.  W szkole uczyło się 66 dzieci, opuszcza zaś 7.

Rok szkolny 2010/2011. Szkoła nadal liczyła 66 uczniów. Mury szkoły opuszcza zaś 14 osób. 23 września 2010 roku uczennica V klasy szkoły w Zalesiu zajęła I miejsce w Biegu Gryfa organizowanym w Brusach przez Szkołę Podstawową im. J. Pawła II. 2 października 2010 roku szkolna drużyna zdobyła I miejsce w powiatowym turnieju pn.: „ Jan Karnowski – nasz przewodnik po kaszubskich ścieżkach”. Uczennica III klasy zdobyła I miejsce w gminnym etapie Pomorskiego Konkursu Matematycznego i II miejsce w gminnym etapie Pomorskiego Konkursu Ortograficznego! Szkoła zajęła II miejsce w konkursie organizowanym przez Zaborski Park Krajobrazowy pt.: „Pomóżmy ptakom przetrwać zimę”!

Rok szkolny 2011/2012.  Do szkoły chodziło 63 uczniów. We wrześniu 2011 roku uczeń klasy VI zdobył III miejsce w gminnych eliminacjach konkursu EKO – ART, organizowanym przez Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury im. J. Karnowskiego w Brusach. 16 marca 2012 roku gminnych eliminacjach Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym szkoła zajęła II miejsce, a jeden z uczniów klasyfikacji indywidualnej – I miejsce. Uczeń klasy III zajął I miejsce na powiatowym etapie „Rodnej Mowy”.

Rok szkolny 2012/2013.  W szkole uczyło się 61 dzieci. Szkoła brała udział w Gminnym Międzyszkolnym Konkursie Przyrodniczym. Jedna z uczennic zajęła III miejsce w „Biegu Gryfa” w Brusach. W tym roku odbył się w Szkole Podstawowej w Zalesiu II Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny. Uczennice ze szkoły zajęły I, II i III miejsce!

Rok szkolny 2013/2014.  Szkoła liczyła 54 uczniów. Szkoła odniosła sukces w konkursie „Poetyckie podróże po Kaszubach” organizowanym przez Szkołę Podstawową w Męcikale. Uczniowie zdobyli odpowiednio: I miejsce w kategorii własna twórczość w języku polskim, kl. IV-VI i II miejsce w kategorii recytatorskiej, kl. IV-VI oraz III miejsce w kategorii własnej twórczości w języku polskim, kl. IV-V. W ogólnopolskiej kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”  uczeń klasy VI zdobył nagrodę! Był to konkurs plastyczno – literacki. Drużyna szkoły zdobyła II miejsce w Gminnym i III miejsce w Powiatowym Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Szkoła otrzymała wyróżnienie w XV Przeglądzie Piosenki „Na powitanie wiosny”.

Rok szkolny 2014/2015. Do szkoły uczęszczało 61 uczniów. Uczennica szkoły w Zalesiu odniosła sukces w XVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla Dzieci i Młodzieży pod hasłem „Bezpieczeństwo i rozwaga, tego od Ciebie każdy wymaga”. Przygotowana przez nią praca otrzymała wyróżnienia w trzech etapach konkursu (gminnym, powiatowym i wojewódzkim). Szkołę opuściło 5 absolwentów.

Rok szkolny 2015/2016. W szkole uczyło się 68 dzieci. Absolwentów było 9. Uczniowie naszej szkoły nagrywali w Radio Kaszebe audycję poświęconą corocznemu konkursowi „Poetyckie podróże po Kaszubach”. W listopadzie 2015 roku we wsi Zalesie wybudowano nowe ulice: Główną i Leśną. Dzieci szkolne uczestniczyły w uroczystym wydarzeniu przecięcia wstęgi wraz z Posłem na Sejm RP Stanisławem Lamczykiem, Burmistrzem Brus Witoldem Ossowskim, Przewodniczącą Rady Miejskiej Beatą Zblewską, radnym Rady Miejskiej okręgu Zalesie Adamem Bartkowskim i sołtysem Piotrem Szulcem. Dzieci przygotowały z tej okazji akademię dla wszystkich zebranych gości. Spotkanie poprowadziła Sekretarz Gminy Mariola Rodzeń.

Rok szkolny 2016/2017. Szkoła nadal liczyła 68 uczniów. Jeden z uczniów zdobył wyróżnienie  w konkursie plastycznym „Tu jest moje miejsce – Pomorskie!” organizowanym przez Samorząd Województwa Pomorskiego, skierowanym do uczniów klas I – III. 7 stycznia 2017 roku uczniowie należący do szkolnego koła „Caritas” wyjechali do Collegium Marianum w Pelplinie i tam spotkali się z biskupem pelplińskim Ryszardem Kasyną.

Rok szkolny 2017/2018. Od 2017 roku, w Szkole Podstawowej w Zalesiu istnieje 9 izb lekcyjnych, wliczając salę multimedialną z biblioteką oraz salę do ćwiczeń korekcyjnych. Placówka, wypełniając swą podstawową funkcję dydaktyczno-wychowawczą, jest także sercem Zalesia. Nieustannie dąży do rozwoju społeczno-kulturalnego wsi, współpracując z Radą Rodziców, ze Stowarzyszeniem Społeczno - Kulturalnym Wsi Zalesie, z Sołtysem i Radą Sołecką oraz radnym z okręgu Zalesie, z Kołem Gospodyń Wiejskich, Kółkiem Rolniczym i Ochotniczą Strażą Pożarną. W szkole działa także szkolne koło Parafialnego Zespołu „Caritas”, istniejącego przy Parafii pw. Wszystkich Świętych w Brusach. Współpraca układa się także z Dyrektorem Gminnego Zarządu Oświaty, Burmistrzem Brus i Radą Miejską w Brusach.

Od 1 września 2017 roku, na skutek reformy oświatowej, mocą uchwały nr XVIII/174/17 Rady Miejskiej w Brusach z dnia 30 marca 2017 roku, Szkoła Podstawowa w Zalesiu stała się na powrót szkołą ośmioklasową.

1 września 2021 roku nowym dyrektorem szkoł został Jędrzej Czarnowski.

Kierownicy i dyrektorzy Szkoły Podstawowej w Zalesiu:

  • 1930 r.  – 1939 r. -  kierownik szkoły - Franciszek Litwic
  • Okres II wojny światowej – do 1944 r. – kierownik szkoły niemieckiej -  Franciszek Litwic
  • 21.04.1945r. – 31.08.1966r. – kierownik szkoły- Antoni Molski
  • 01.09.1966r. – 31.08.1994r. – dyrektor szkoły - Henryk Molski
  • 01.09.1994r. – 31.08.1999r. – dyrektor szkoły - Maria Bruska
  • 01.09.1999r. – 31.08.2000r. – dyrektor szkoły - Mariola Daniłko
  • 01.09.2000r. – 31.08.2021r. - dyrektor szkoły - Bożena Rolbiecka
  • 01.09.2021r. - dyrektor szkoły - Jędrzej Czarnowski

 

 

 

Szkoła - kiedyś i teraz

Utworzono dnia 28.06.2014, 17:48

Bezpieczna       Szkoła +

 

 

Imieniny

Kalendarium

Kwiecień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5